Kleine stappen, groot effect: Hillechien van Dijk over de leergang oplossingsgericht coachen

Toen Hillechien van Dijk besloot zich in te schrijven voor de leergang Oplossingsgericht Coachen, had ze al ervaring als coach. Toch voelde ze dat er meer te leren viel. Wat volgde was een intensief, inspirerend traject waarin ze ontdekte dat het stellen van één goede vraag vaak meer in beweging zet dan tien adviezen.
In dit interview deelt Hillechien hoe ze de opleiding heeft ervaren, welke inzichten haar het meest zijn bijgebleven en hoe ze haar nieuwe vaardigheden gaat inzetten in haar werk bij de Nationale Ombudsman.
Van eerdere coachopleiding naar verdieping in één methode
Coachen was voor Hillechien geen onbekend terrein. Jaren geleden volgde ze al een coachopleiding, waarna ze in een privésetting mensen begeleidde. “Maar het bleef kriebelen,” vertelt ze. “Mijn vorige opleiding was korter en ging langs allerlei methodes. Je kreeg overal een beetje van mee, maar je ging nergens écht de diepte in. Ik wilde me nu juist specialiseren in één methode.”
Die keuze viel op oplossingsgericht coachen. Niet alleen omdat de methode goed aansluit bij haar werk bij de Nationale Ombudsman, maar ook vanwege de positieve en versterkende benadering.
“Het is een opgewekte en bemoedigende methode. Je gaat uit van iemands kracht. De problemen en oorzaken hoef je niet vergaand te onderzoeken. Dat geeft mensen direct een positieve houding en vaak ook opluchting.”
De magie van kleine zetjes
Tijdens de opleiding leerde Hillechien dat coaching niet draait om grote ingrepen, maar om subtiele interventies.
“Het is net als bij een olietanker op zee. Eén klein tikje aan het roer kan uiteindelijk een enorme koerswijziging teweegbrengen. Soms is één goede vraag genoeg om iemands perspectief te veranderen. Verandering moet uit mensen zelf komen. Als dat in kleine stappen gebeurt, is dat veel effectiever dan grote veranderingen in korte tijd.”
Dat inzicht heeft haar manier van coachen veranderd. “Ik werk minder hard dan voorheen in gesprekken, in de zin dat ik minder aandring of probeer te overtuigen. Ik vertrouw erop dat mensen zelf de antwoorden vinden, als ik de juiste vragen weet te stellen.”
Variatie in stijlen als inspiratie
Ook de begeleiding door de trainers speelde een grote rol in Hillechiens leerproces.
“Wat ik heel waardevol vond, is dat de beide trainers een heel verschillende stijl van coachen hebben. Je ontdekt tijdens de opleiding vanzelf je eigen voorkeursstijl, maar juist het zien van een heel andere aanpak geeft nieuwe inzichten en technieken. De stijl die ik van nature heb, werd verder verrijkt; de stijl die niet mijn eerste natuur is, heeft me geïnspireerd om mijn repertoire te verbreden.”
Intensief en leerzaam
De leergang vroeg meer tijd dan ze vooraf had verwacht. Naast opleidingsdagen was er veel huiswerk, coachuren en het maken van verslagen. “Het is arbeidsintensief, maar juist die verslagen maken was enorm waardevol. Vooral het aspect van de zelfreflectie daarin vond ik heel nuttig: waarom stelde ik die vraag? Welke vraag stelde ik niet, terwijl ik hem wel had willen stellen? Wat zou ik de volgende keer anders doen?”
Ook de groepsdynamiek speelde een grote rol in haar leerproces. “We hadden een kleine, hechte groep. Dat gaf een veilige sfeer, waarin iedereen zich kwetsbaar durfde opstellen. Dat maakte dat we veel van elkaar konden leren.”
Vertrouwen op intuïtie
Een belangrijk persoonlijk inzicht dat Hillechien meeneemt, is het vertrouwen op haar intuïtie.
“Het gaat er niet om dat je een lijstje met vragen afwerkt. Als je volledig aanwezig bent, met je aandacht bij de ander én bij jezelf, komen de relevante vragen vanzelf boven drijven.”
Ze ziet dat als de kern van haar groei: minder doen, meer waarnemen, en vanuit daar handelen.
Direct toepasbaar in nieuwe rol
Vanaf september start Hillechien als coördinator bij de Nationale Ombudsman. Hoe ze haar nieuwe vaardigheden daar gaat inzetten, kan ze niet voorspellen. “Dat zou juist tegen de kern van oplossingsgericht werken ingaan. Ik vertrouw erop dat ik in de situaties die zich voordoen, vanzelf ontdek wat nodig is.”
Advies aan twijfelaars
Aan mensen die overwegen de leergang te volgen, geeft Hillechien één duidelijke tip:
“Ga naar een open dag of avond. Of nog beter: woon een oplossingsgericht coachgesprek bij. Als je ziet wat er in zo’n gesprek gebeurt, ben je verkocht.”
Zet de eerste stap naar oplossingsgericht werken
Wil jij ook leren hoe je met kleine interventies groot verschil maakt? In de leergang Oplossingsgericht Coachen leer je de methode tot in de diepte kennen én pas je die direct toe in de praktijk.
Meer weten over de leergang? Kijk op de opleidingspagina of neem contact met ons op voor een vrijblijvend gesprek en antwoorden op al je vragen.